Podróże z Travel Partner

Śladem techniki na Śląsku

Jeszcze niedawno Śląsk kojarzony był głównie z ciężkim przemysłem degradującym środowisko naturalne, gdzie jak ognia unikano przyjazdów turystycznych. Sytuację turystyczną regionu poprawiło przyłączenie do dawnego województwa katowickiego Beskidu z Bielskiem oraz dawnego województwa częstochowskiego. Dzisiaj dawne, zdegradowane województwo katowickie, wraz z restrukturyzacją i zamknięciem szkodliwego przemysłu, przyciąga tysiące turystów, którzy chętnie poznają historię tego regionu.

Śladem Kopalń

Najczęściej, i słusznie Śląsk kojarzy się z górnictwem. Przed węglem kamiennym region słynął z wydobycia już od XV wieku rud srebra i cynku. Na liście UNESCO znajduje się Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach. Zwiedzanie tego obiektu odbywa się pod ziemią ponad 2 kilometrowym korytarzem oraz łodziami w zalanym 300 metrowym szybie.

Śląsk to oczywiście górnictwo węgla kamiennego. Koniecznie więc odwiedzić musimy Zabytkową Kopalnie Guido w Zabrzu z połowy XIX wieku, w której wydobycie węgla trwało do końca XX wieku. Na głębokości od 150 do prawie 400 metrów do zwiedzenia mamy ponad 5 kilometrów tras. Pokaz pracy do dzisiaj używanych podziemnych kombajnów oraz przejażdżka wagonikami wywołują niesamowite wrażenie. Zwiedzając Zabrze odwiedźmy z dziećmi także udostępnioną niedawno Sztolnie Królowa Luiza i Szyb Maciej.

Ślady przemysłu ciężkiego

Dawny Śląsk to nie tylko górnictwo. To także tzw. przemysł ciężki. Do dzisiaj możemy podziwiać XX wieczną potęgę przemysłową regionu odwiedzając zabytki Huty Szopienice w Katowicach i wielki piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej. Warto także odwiedzić obiekty dawnej elektrociepłowni w Bytomiu – Szombierkach. Obiekt ten wzniesiony w 1920 roku, w latach trzydziestych był największą elektrownią w Europie.

Tradycje warzenia piwa

Tradycją było, że górnik po robocie pił piwo, a tradycja jego warzenia na Śląsku sięga 400 lat wstecz. Dlatego też koniecznie odwiedzić musimy Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, zakładu, który jako jeden z pierwszych w Polsce został zelektryzowany. Wycieczka w Muzeum trwa ponad dwie godziny i rozpoczyna się od poznania historii warzelnictwa by następnie przenieść się na hale produkcyjne, gdzie śledzić możemy produkcję tego trunku.

Zdjęcie: www.pexels.com